Novinky

Príprava obchodnej misie a cesty do Pakistanu 25.-28.11.2024

Official Itinerary for the Visit of Executive Members

of the Slovakia-Pakistan Chamber of Commerce to Pakistan

Date: 25th – 28th November 2024

Duration: 4 Days

Location: Karachi, Pakistan

Purpose of Visit:

The upcoming meetings between the executive members of the Slovakia-Pakistan Chamber of Commerce and key stakeholders in Pakistan aim to finalize formal steps towards initiating the Chamber of Commerce's activities. The focus will be on establishing official cooperation through the signing of a Memorandum of Cooperation.

This partnership will foster trade relations, investment opportunities, and economic growth between the two nations. The meetings are expected to lay the foundation for long-term cooperation, reinforcing trade ties and opening avenues for collaborative projects in various sectors.

Day 1: 25th November 2024


Meeting with Mr. Syed Murad Ali Shah, Chief Minister of Sindh

Time: 2:00 P.M

Venue: Sindh Chief Minister House


Meeting with Mr. Imran Samad, President & CEO of Sindh Bank Limited

Time: 04:00 P.M

Venue: Sindh Bank Headquarters, Karachi

Day 2: 26th November 2024


Meeting with Mr. Rehmat Ali Hasnie, President & CEO of National Bank of Pakistan (NBP)

Time: 11:30 A.M

Venue: NBP Head Office, Karachi

• Meeting with Federation of Pakistan Chambers of Commerce & Industry (FPCCI)

Time: 03:00 P.M

Venue: FPCCI Headoffice


Day 3: 27th November 2024


Dinner at the Residence of Mr. Khawaja Abdul Ghani Majid

Time: 08:00 P.M

Venue: Private Residence of Mr. Khawaja Abdul Ghani Majid

Day 4: 28th November 2024


Meeting in Omni Group (Head Office) on the discussion / conclusion of the visit and further strategy to be decided.


AGENDA:

Pakistansko-slovenská hospodárska spolupráca: Strategická obchodná a investičná agenda

Predmet: Obchodná a priemyselná spolupráca medzi Slovenskom a Pakistanom Spolupráca medzi pakistanskými a slovenskými obchodnými komorami

Cieľ: Spolupráca medzi slovenskou a slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou a slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou: Cieľ: Vytvoriť štruktúrovaný rámec spolupráce a preskúmať možnosti vzájomného hospodárskeho rastu.

________________________________________

1. Účel stretnutí

Hlavným cieľom nadchádzajúcich stretnutí medzi pakistanskou a slovenskou obchodnou komorou je dokončiť formálne kroky smerujúce k začatiu činnosti pakistanskej obchodnej komory s osobitným dôrazom na nadviazanie oficiálnej spolupráce. Bude vypracované a podpísané Memorandum o spolupráci, ktoré formalizuje toto partnerstvo a zabezpečí trvalú spoluprácu pri podpore obchodných vzťahov, investičných príležitostí a hospodárskeho rastu.

2. Prehľad súčasných exportno-importných aktivít

Ústredným bodom rokovaní je podrobná analýza súčasných obchodných aktivít medzi Pakistanom a Slovenskom, ako aj celkového obchodu Pakistanu s Európou. V nasledujúcich kľúčových bodoch sú zhrnuté obchodné vzťahy na základe najnovších dostupných údajov od roku 2022 do súčasnosti:

- Pakistansko-slovenský obchod:

o Vývoz z Pakistanu na Slovensko zahŕňa textil, odevy, kožené výrobky a športové potreby. V roku 2023 predstavovala hodnota vývozu z Pakistanu na Slovensko približne 45 miliónov USD (Zdroj: Pakistanský obchodný úrad, 2023).

o Dovoz zo Slovenska do Pakistanu pozostáva najmä zo strojov, automobilových súčiastok, chemikálií a priemyselných zariadení a v roku 2023 dosiahne približne 25 miliónov USD (Zdroj: Ministerstvo hospodárstva SR, 2023).

o Celková obchodná bilancia je v prospech Pakistanu, pričom vývoz neustále rastie v dôsledku zvyšujúceho sa dopytu po pakistanskom textile a kožiarskych výrobkoch na Slovensku (Zdroj: Ekonomická správa, 2023, Pakistansko-slovenské obchodné vzťahy).

- Obchod medzi Pakistanom a Európskou úniou (EÚ):

o Európska únia je jedným z najväčších obchodných partnerov Pakistanu. V roku 2023 mal celkový vývoz z Pakistanu do EÚ hodnotu 8,6 miliardy USD, pričom medzi kľúčové vývozné položky patrili odevy, textil, kožené výrobky a poľnohospodárske produkty (Zdroj: Správa o obchode s EÚ, 2023).

o Dovoz z EÚ do Pakistanu v roku 2023 predstavoval 6,5 mld. dolárov a pozostával najmä zo strojov, chemikálií, farmaceutických výrobkov a dopravných zariadení (Zdroj: Pakistan-Európska únia Trade Statistics, 2023).

o Pakistan využíva štatút Všeobecného systému preferencií Plus (GSP+), ktorý mu poskytuje preferenčný prístup na európsky trh, a to bolo hnacou silou rastu pakistanského vývozu (Zdroj: Obchodná spolupráca medzi EÚ a Pakistanom, správa o výhodách GSP+).

Trajektória rastu:

o Od roku 2022 do súčasnosti zaznamenal obchod Pakistanu s Európou vrátane Slovenska ročný rast 4 %. Dopyt po projektoch obnoviteľných zdrojov energie, udržateľných tovaroch a digitálnych produktoch rastie, čo ponúka ďalšie príležitosti na expanziu (Zdroj: Správa Európskej obchodnej rady, 2023).

Tento prehľad poskytne pozadie stretnutí a umožní obom stranám identifikovať silné stránky, nedostatky a potenciálne oblasti na prehĺbenie obchodných väzieb.

3. Preskúmanie možností budúcej spolupráce

Stretnutia poskytnú obom stranám príležitosť zapojiť sa do hĺbkových diskusií o potenciálnych oblastiach budúcej spolupráce. Dôraz sa bude klásť na identifikáciu kľúčových sektorov vrátane tovarov, obchodu, projektov a iniciatív v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ktoré sú významným prísľubom spolupráce. Osobitný dôraz sa bude klásť na preskúmanie možností projektov udržateľného rozvoja a bilaterálnych obchodných dohôd, ktoré môžu posilniť hospodárske vzťahy medzi oboma krajinami.

4. Spolupráca s kľúčovými úradníkmi a zainteresovanými stranami

Počas návštevy Pakistanu sa uskutočnia rokovania a diskusie s významnými vládnymi úradníkmi a vedúcimi predstaviteľmi priemyslu. Cieľom je nadviazať kontakty na vysokej úrovni, identifikovať oblasti spoločného záujmu a uľahčiť formálne dohody. Uskutočnia sa tieto kľúčové stretnutia:

- Hlavný minister Pakistanu: Diskusia o regionálnom hospodárskom rozvoji a spolupráci v rôznych odvetviach.

- Prezident Pakistanskej národnej banky (NBP): Preskúmanie finančných nástrojov a bankových partnerstiev na podporu bilaterálneho obchodu.

- Prezident banky Sindh: Rokovanie o investičných a bankových vzťahoch na podporu cezhraničného obchodu.

- Pakistanská obchodná komora: Formálne rokovania o posilnení úlohy komory pri rozvoji bilaterálnych obchodných vzťahov.

- Rada pre investície: Identifikácia potenciálnych investičných možností a rokovania o podmienkach podpory priamych zahraničných investícií medzi oboma krajinami.

5. Potenciál členov Slovenskej obchodnej komory z Pakistanu

Ďalším kľúčovým bodom programu je diskusia a identifikácia potenciálnych členov Slovenskej obchodnej komory z Pakistanu. Títo členovia budú zohrávať zásadnú úlohu pri podpore vzájomných obchodných a investičných aktivít. K finalizácii členov dôjde počas návštevy, čím sa zabezpečí, že komora bude zastúpená vplyvnými a relevantnými subjektmi z pakistanskej podnikateľskej komunity.

________________________________________

Záver

Tieto stretnutia položia základy dlhodobej spolupráce medzi Pakistanom a Slovenskom, posilnia obchodné väzby a otvoria možnosti pre spoločné projekty v rôznych odvetviach. Formálny podpis memoranda o spolupráci bude znamenať oficiálne začatie tohto strategického partnerstva.